előzmények: Leltározás folyamata
Intézményen belül a leltározást helyrajzi számonként végzik. Ez több -féle variációban is elképzelhető.
lehet az intézmény maga egy költséghely,
tartozhat az intézményhez több intézmény és azoknak lehet több költséghelye önmagán kívül is
Jelen leírás csak a leltározás azon részét ismerteti ami a költséghelyen történik.
A leírás feltételezi, hogy a leltározást a számviteli terület már előkészítette:
a KATI modulban leltározást indított,
elkészítette az induló leltáríveket, melyek csak az adatbázisban talált adatokból a vélhető -megtalálható eszközöket sorolja fel mennyiség nélkül segítségként,
azokon a költséghelyeken, ahol az eszközökön már van vonalkód, fel kell készülni olyan esetekre is, amikor fellelt eszközön nincs vonalkód, ezért rendelkezésre kell, hogy álljon a javaslatunk szerint az új fellelt eszköz azonosításához szabad felhasználású vonalkódbélyeg, amelyet a számvitel biztosít,
azokon a költséghelyeken, ahol az eszközökön még nincs vonalkód, a következő leltár könnyítésére ajánljuk, hogy a leltározáshoz szerezzék be a felragasztható vonalkódokat, melyeket majd leltározás közben fel lehet az adatbázisba rögzíteni (vonalkód leolvasó segítségével) illetve fel kell ragasztani az eszközre, amennyiben lehetséges,
a leltározást végző személyek (leltározó, ellenőr) megfelelően jogosítva vannak a KATI- modulban
A készített leírás alkalmas a leltározott tételek talált mennyiségeinek berögzítésére, vonalkód alapján történő beazonosítására, valamint a hiányok és a többletek rögzítésére is.
A leírás nem tartalmazza a selejtezés és az egyéb leltározási szabályzat szerinti kézi listák, jegyzőkönyvek készítésének ismertetését, csak a KATI modullal támogatott területet mutatja be.
A feladatokat a továbbiakban ismertetettek szerint ajánljuk végezni:
Leltározás (rendelkezésre állnak az induló leltárívek, melyek csak az adatbázisban talált adatokból a - megtalálható eszközöket sorolja fel mennyiség nélkül segítségként,továbbá lehetséges vonalkód olvasó a számítógéphez van kötve – üzemképes állapotban van és a leltározók rendelkeznek a megfelelő jogosultságokkal)
KATI-menüben 583 menüpont indítása,
kiválasztja az intézményt,
kiválasztja a leltározandó költséghelyet (helyrazi számokat figyelemmel kísérve), és megnyitja azt – azonosítóra kattint,
a képernyőn megjelenő, felkínált sorok tartalma szerint végzi a leltározást,
egyezőség – megtalált eszköz esetén a sor végén található mennyiség mezőt 1-rre állítja, találat hiányában 0 érték marad a mennyiség mezőben,
listában nem létező új tételt talál
az eszközön van vonalkód
képernyőn új keresés gombra kattint, majd a vonalkódot leolvassa és rendben gombbal rögzíti. Eredménye lehet, hogy
a tételt megtalálja és a leltárban vezeti fel,
a tételt megtalálja de már felleltározásra került ugyanezzel a vonalkóddal, a teendő az alábbi:
az új beazonosított eszköz „fellelt” eszköz lesz,
kapjon új vonalkódot új azonosítóként,
a „lakat” ikon alatti sárga mezőbe kerüljön rögzítésre az eredeti vonalkód és az az eszközmegnevezés is – költséghely azonosítókkal együtt, amely megegyezett vele.
vagy a tételt nem találja és „fellelt” eszközként rögzíti fel (leírása alább megtalálható)
„ fellelt eszköz” (képernyő jobb alsó sarkában található gomb)gombra kattintva megjelenő új képernyőn felrögzíthet. Képernyőn minimálisan a „megnevezés” mezőt kérjük kitölteni, a többi mező kitöltése nem kötelező. Mentés gombra kattintva az új eszköz bekerül a többi tételek közé. Az új tételhez tartozó további, egyéb megjegyzésekre ajánljuk kattintson a tétel megnevezés mező alatt található „lakat” ikonra, kattintást követően megjelenik egy sárga mező, melybe tetszőleges szöveg írható a további beazonosítás céljából. A teljes tételes leltározás és annak rögzítését követően újra nyomja meg a „mentés” gombot. Figyelem a megjelenő képernyőn nem látszanak a fellelt rögzített tételek! Ezek nem vesztek el, bármikor megtekinthetők az 584-es menüpontban a leltárellenőrző ív fülön (ismertetését – használatát a 2. es pontban a továbbiakban írjuk le)
a leltározás befejezését követően a „kitöltött leltárív nyomtatása gomb hatására a leltározási adatok listában nyomtathatóvá válnak. A kinyomtatott listát a leltározók kézjegyükkel hitelesítik.
külön felhívjuk a figyelmet: amennyiben a net-elérés nem áll rendelkezésre, a rendszer csak az utolsó eszközt jegyzi meg, a működéshez szükséges a net-elérés (a rendszer internet alapú).
Leltár ellenőrzése (584 menüpont kezelése)
leltárellenőrzéssel megbízott személy az intézmény leltározási szabályzatában foglaltak szerint köteles az ellenőrzés végezni tételesen vagy szúrópróba szerűen.
Az ellenőrzés során a vonalkód szerint a vonalkóddal megjelölt eszközt vagy a vonalkód nyilvántartóban (amennnyiben ez rendelkezésre áll) rögzített kódok alapján egyezteti a véglegesített leltárívek adataival.
a KATI-modul 584-es menüpontjában dolgozik
fordulónap szerint kiválasztja az azonosítót,
szűrőfeltételek fülön beállítja-szűri az ellenőrizendő adatokat – tételsorokat (nem kötelező)
leltárellenőrző ív fülre kattintva megjelenik a leltárellenőrző jelentés adattartalma, melyen igény szerint további szűkítéseket végezhet.
a listában lévő adatokat a valóságban találtakkal hasonlítja
eltérés esetén az eltérést írásban rögzíti a leltározási szabályzatban leírtak szerint, majd a kilistázza a „leltárellenőrző kimutatást” és az eltérések listáját mellé tűzi,
teljes egyezőség esetén kilistázza a „leltárellenőrző kimutatást”
a készített listákat kézjegyével hitelesíti.
Az aláírt listákat továbbítja az intézmény vezetőnek a leltározási szabályzatban rögzítettek szerinti tovább feldolgozásra.
Images 0 | ||
---|---|---|
No images to display in the gallery. |